GNIAZDO: "Othello"

Othello


 
Liczba graczy: 2
Plansza: 8x8 kwadratów
Akcesoria: 64 okrągłe pionki, malowane z jednej strony na biało, z drugiej na czarno

 

    "Othello", zwana też "Reversi", należy do zabaw logicznych. Nie wymaga kostki, a jedna partia zajmuje zaledwie parę minut. Gra się szybko i przyjemnie, co nie wyklucza trudnego główkowania nad kolejnymi posunięciami.

    Do gry potrzebna jest kwadratowa plansza 8x8 pól oraz pionki w dwóch kolorach. Na początku zabawy w kwadracie utworzonym z czterech środkowych pól planszy ustawia się po dwa pionki każdego koloru. Pionki tego samego koloru stoją wzdłuż przekątnych małego kwadratu.

    Gracze wykonują ruchy na przemian dokładając po jednym pionku swojego koloru na wolne pole planszy. Po tej operacji wszystkie pionki przeciwnika, które znalazły się w linii prostej poziomej, pionowej lub ukośnej pomiędzy nowo postawionym pionkiem a innym (innymi) postawionym (postawionymi) wcześniej przez gracza wykonującego ruch są zmieniane na jego kolor. Gra kończy się po zastawieniu wszystkich pól, a wygrywa strona, która posiada więcej pionków na planszy.

    Klasyczny zestaw "Othello" ma okrągłe pionki-żetony pomalowane z jednej strony na biało, a z drugiej na czarno. Otoczonych pionków nie trzeba zdejmować z planszy - wystarczy je odwrócić na drugą stronę.


Pierwszy ruch

Początkowe rozstawienie i pierwszy ruch białych


Konwersja kilku pionków

Sześć białych pionków zmienia kolor po dostawieniu czarnego
Przejdź do strony głównej GNIAZDA.

Przejdź do listy wszystkich opisanych gier.