GNIAZDO: "Lis i gęsi"

Lis i gęsi


 
Liczba graczy: 2
Plansza: układ pól na planie krzyża
Akcesoria: pionek lisa, 13 lub 17 pionków gęsi

 

    Ta popularna gra znana jest w Polsce raczej pod tytułem "Wilk i owce". Biorą w niej udział dwaj gracze. Pierwszy posiada tylko jeden pionek reprezentujący lisa. Drugi gracz dowodzi gęsiami. Ich liczba to zazwyczaj 13 lub 17. Celem lisa jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika oprócz jednego, zaś gęsi dążą do uniemożliwienia ruchu lisowi.

    Na początku gry lis zajmuje dowolne pole spośród "terytorium lisa". Tworzy je dziewięć żółtych pól u dołu planszy (patrz rysunek). Gęsi zajmują pola zielone, a jeśli jest ich więcej, to także pola niebieskie. Generalnie na polu planszy może stać tylko jeden pionek.

Plansza

    Gracze wykonują ruchy na przemian. Lisa można poruszyć na sąsiednie wolne pole wzdłuż linii planszy. Może także przeskoczyć nad pionkiem gęsi zbijając go, o ile za zbijanym pionkiem w linii prostej znajduje się wolne pole. Lis może kontynuować zbijanie pionków gęsi. Niektóre wersje zasad nie pozwalają lisowi zmienić kierunku ruchu podczas kontynuacji zbijania.

    W ciągu swojej kolejki gracz dowodzący gęsiami może poruszyć tylko jeden pionek. Gęsi poruszają się również o jedno pole wzdłuż linii planszy. Jednak nie wolno im się cofać, chyba że znajdują się na "terytorium lisa". W przypadku planszy pokazanej na rysunku gęsi nie mogą zatem poruszać się ku górze. Gęsi nie przeskakują nad polami zajętymi przez inne pionki.

    Gracz prowadzący lisa zwycięża gdy na planszy pozostanie tylko jeden pionek gęsi. Dowódca gęsi wygrywa jeśli zablokuje ruch lisa.
Przejdź do strony głównej GNIAZDA.

Przejdź do listy wszystkich opisanych gier.