GNIAZDO: "Kolorowy zawrót głowy"

Kolorowy zawrót głowy


 
Autor: Filip Miłusińsi
Wydawca: Egmont (2013)
Liczba graczy: 2-4
Plansza: brak
Karty: 36 kafelek (6 kolorów x 6 kształtów)
Akcesoria: żetony do zliczania punktów

 

    Kółko i krzyżyk? Bez sensu. W wersji najbardziej znanej, to znaczy rozgrywanej na planszy 3 x 3 kwadraty, gra zawsze kończy się remisem (zakładamy, że w pierwszym ruchu nie można postawić symbolu na środkowym polu). Chyba, że gramy z dzieckiem, ale to osobna historia. Dosyć popularną odmianą kółka i krzyżyka jest wersja, w której należy ustawić pięć symboli w jednej linii, a pole gry obejmuje zdecydowanie większą planszę, na przykład 40x30 kwadratów.

    Wydawnictwo Egmont zaproponowało jeszcze jedną odmianę i trzeba przyznać, że bardzo udaną. „Kolorowy zawrót głowy” wprowadza zestaw trzydziestu sześciu kafelek. Wśród nich znajduje się sześć kształtów (serce, gwiazda, spirala, śnieżynka, koniczynka, kwiatek i słoneczko) w sześciu kolorach (czerwony, zielony, niebieski, żółty, pomarańczowy i fioletowy). Gracze trzymają w ręku po trzy kafelki, z których w każdej kolejce wykładają jeden na stół, a następnie uzupełniają rękę kafelkami z banku.

    Chodzi o ustawienie w jednej linii trzech jednakowych kształtów, albo trzech jednakowych kolorów. Za każdą „trójkę” gracz otrzymuje punkt. Zwycięża osoba, która po wyłożeniu wszystkich trzydziestu sześciu kafelków ma najwięcej punktów.

    Rozgrywka przebiega szybko i płynnie. Przypomina trochę układanie krzyżówki, bo kafelki ułożone wcześniej w innych „trójkach” można wykorzystać do budowy nowych „trójek”. W dodatku bank ukazuje zawsze trzy następne kafelki wprowadzane do gry. Zmusza to do myślenia o przyszłych posunięciach. Możliwe i wskazane jest również liczenie kształtów i kolorów w celu odgadnięcia, jakie kafelki trzyma w ręku przeciwnik. Emocjonująca jest zwłaszcza końcówka rozgrywki, gdy umiejętne blokowanie przeciwnika pozwala zachować przewagę.

    Gra została wykonana bardzo ładnie. Oprócz kwadratowych kafelek do dyspozycji graczy są jeszcze żetony oznaczające zdobyte punkty. Jasne kolory zachęcają do zabawy. Proste zasady pozwalają szybko wejść do gry nowym graczom.
Przejdź do strony głównej GNIAZDA.

Przejdź do listy wszystkich opisanych gier.