GNIAZDO: "Goats and Tiger"

Goats and Tiger


 
Liczba graczy: 2
Plansza: 5x5 pól połączonych odcinkami
Pionki: 4 tygrysy i 20 kóz

 

    Źródeł tej gry trzeba szukać w Indiach, przynajmniej tak twierdzi jedna z wersji jej historii. Podobno plansze wykonywano z kości słoniowej, a pionki z drogocennych kamieni szlachetnych. Na szczęście do zabawy nadają się także zwykłe pionki czy monety, a planszę (rysunek poniżej) można po prostu wydrukować.

Plansza

    Gra należy do łamigłówek logicznych dla dwóch osób, które wykonują ruchy na przemian. Strony dysponują różnymi zestawami pionków i próbują osiągnąć różne cele. Wydania gry przedstawiają na ogół rozmaite zwierzęta, na przykład przytoczone w tytule kozy i tygrysy, ale również muchy i pająki, owce i wilki (nie mylić z grą wilk i owce!), motyle i modliszki - krótko mówiąc: drapieżniki i mięso armatnie.

    Gracz zawiadujący tygrysami (trzymajmy się motywu zgodnego z angielskim tytułem) posiada cztery pionki. Na początku zabawy rozstawia je w narożnych polach planszy. W trakcie swojej kolejki musi przesunąć jeden pionek na sąsiednie pole połączone odcinkiem. Może także przeskoczyć ponad pionkiem przeciwnika, o ile za nim znajduje się wolne pole w linii prostej. Wolno przeskakiwać tylko jeden pionek przeciwnika na raz. Przeskoczony pionek przeciwnika opuszcza planszę i już na nią nie wraca. Tygrysy wygrywają, kiedy pozostaną same na planszy.

    Druga strona posiada dwadzieścia pionków symbolizujących kozy. Na początku ustawia się je poza planszą. W pierwszej fazie rozrywki podczas swojej kolejki gracz stawia jeden pionek na dowolnym, pustym polu. Po rozstawieniu wszystkich pionków, przechodzi do drugiej fazy. Teraz musi przesunąć jeden dowolny pionek na sąsiednie pole wzdłuż odcinków wyrysowanych na planszy. Kozy wygrywają, jeśli zablokują wszystkie pionki przeciwnika uniemożliwiając im ruch.

    Standardowa rozgrywka składa się z dwóch partii. Po pierwszej strony zamieniają się pionkami.
Przejdź do strony głównej GNIAZDA.

Przejdź do listy wszystkich opisanych gier.