GNIAZDO: Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi    Poniżej znajdują się odpowiedzi na pytania zadawane najczęściej w mailach. Ostrzegam, że autor odpowiada zgodnie ze swoim skromnym stanem wiedzy. Wszelkie sprostowania są bardzo mile widziane.Co można znaleźć w GNIEŹDZIE?

    GNIAZDO informuje o grach planszowych, na które warto zwrócić uwagę. Większość z nich to produkcje, w które gra się po prostu dobrze - gry sprawdzone i zaakceptowane. Niektóre pojawiły się w GNIEŹDZIE z poczucia kronikarskiego obowiązku, a autor rzadko po nie sięga. Zaznaczono to wyraźnie w opisach.

    Opisy dotyczą:

    Dołączono także parę gier opublikowanych wcześniej w rozmaitych czasopismach ("Smocza piłka", "Dolores").

    Przedstawione opisy pozwalają zorientować się w zasadach i przebiegu gier. Forma prezentacji to albo ogólny opis-recenzja poparty szczegółowymi zasadami albo jeden tekst łączący recenzję i streszczenie zasad.Jak często GNIAZDO jest uaktualniane?

    GNIAZDO jest (bywa?) uaktualniane wtedy, gdy autor ma czas i chęci ku temu. Spis wszystkich zmian na stronie GNIAZDA znajduje się w dziale historii. Specjalnością tej witryny są produkcje sprawdzone i zaaprobowane przez graczy. Dlatego autor podchodzi ostrożnie do wszystkich nowości na rynku, tym bardziej, że o niektórych projektach bywa zupełnie cicho już po paru miesiącach.

    Targowisko Gier jest natomiast aktualizowane z każdym zgłoszeniem. Datę ostatniej aktualizacji umieszczono w nagłówku Targowiska.Dlaczego w GNIEŹDZIE nie ma scanów gier?

    GNIAZDO znajduje się na darmowym serwerze. Oznacza to, że ilość dostępnego miejsca oraz miesięczny limit transferu nie jest zbyt duży. Dlatego w GNIEŹDZIE nie ma scanów poszczególnych gier. Zamieszczone za to streszczenia instrukcji oraz schematyczne rysunki pozwalają zorientować się w przebiegu gier. Poza tym GNIAZDO ma prezentować treść, zaś autor jest zbyt leniwy, żeby dbać o rozdmuchaną formę.Mam pomysł na grę, czy można ją zamieścić w GNIEŹDZIE?

    Wszelkie projekty gier są w GNIEŹDZIE mile widziane. Chętnie wrzucę je na witrynkę. Zastrzegam sobie jednak prawo do korekt redakcyjnych. Autorzy są też proszeni o pozwolenie umieszczenia na stronie swojego adresu e-mailowego. Projekt można podpisać imieniem i nazwiskiem lub xywką. GNIAZDO nie jest jednak wydawcą gier!Gdzie można kupić starsze gry planszowe?

    Od dawna nie widziałem w żadnym sklepie gier planszowych wydawanych przez Sferę i Encore przed rokiem 2000. Zdesperowanym osobom radziłbym rozejrzeć się wśród fanów fantastyki, szczególnie tych starszych. Zdarza się, ze mają w posiadaniu nieużywany egzemplarz "Magii i Miecza" lub "Gwiezdnego Kupca", który trzymają tylko przez sentyment. Proponuję też zajrzeć na Targowisko Gier lub na Allegro.

    Poszukiwania polskich gier strategicznych najlepiej rozpocząć od strony Militarnego Magazynu Historycznego "Taktyka i Strategia". Witryna udostępnia sklep, w którym można kupić m. in. system gier strategicznych opisany po raz pierwszy w czasopiśmie "Magia i Miecz".

    GNIAZDO nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej gier, ani żadnej innej działalności komercyjnej. Lista osób chętnych do nabycia lub odstąpienia (sprzedaży) gier zamieszczona na Targowisku ma charakter darmowej tablicy ogłoszeń.Czy GNIAZDO wydaje gry planszowe bądź jest filią wydawców (Sfery, Dragona, Encore)?
Jak skontaktować się z wydawcami gier planszowych?

    GNIAZDO nie ma nic wspólnego z wydawcami gier i nie wie jak do nich dotrzeć. Dragon oraz Encore najprawdopodobniej zniknęły z rynku. Sfera była spółką o szerszym obszarze działalności. W 2002 roku otwarto w Bielsku-Białej pasaż handlowy "Sfera". Czcionka użyta na szyldzie jest podobna do tej z pudełka "Magii i Miecza". Nie ma jednak żadnego potwierdzenia związku pomiędzy bielskimi inwestorami a wydawcą kultowej gry.

    GNIAZDO nie wydaje gier planszowych, nie pośredniczy w kontaktach z wydawcami, nie jest też przedstawicielem handlowym żadnego wydawcy. GNIAZDO to fanowska, niekomercyjna strona zamieszczająca informacje o dobrych grach planszowych.Kto posiada prawa autorskie do gier planszowych wydanych w Polsce przed rokiem 2000?

    Powiedzmy to otwarcie: większość gier wydanych w Polsce przed rokiem 2000 powstała dzięki dzikim czasom kapitalizmu, gdy prawa autorskie pozostawały pustą frazą. W sieci można znaleźć słynny w środowisku starych graczy wywiad z panem Janem Adamskim, założycielem firmy Encore.

    Pan Adamski przyznał, że gry planszowe zainteresowały go podczas wyjazdów na Zachód. Gry otrzymywał od znajomych. Twierdził, że grafik „projektował je od podstaw”. Oznacza to tylko tyle, że wynajęty grafik narysował plansze w wersji polskiej w formacie zdatnym do druku. Czyli doszło do zwyczajnego skopiowania zachodnich produkcji. Rzut oka na "Space Trader'a" pozwala stwierdzić, że plansza jest dokładnie taka sama jak w "Gwiezdnym Kupcu" tylko przetłumaczona na język polski. Podobnie "Bogowie Wikingów" to kalka "Viking Gods", a "W imieniu Ziemii" - "The Hive".

    Działalność pana Adamskiego nie została nigdy zakwestionowana, bo też nie znalazł się nikt, kto upomniałby się o prawa autorskie. Dla autorów „Space Trader'a” w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku Polska pozostawała tak egzotycznym krajem, a zyski ze sprzedaży „Gwiezdnego kupca” tak małe, że nie zaprzątali sobie głowy oskarżeniami. Można przypuszczać, że gdyby dzisiaj ktoś próbował reaktywować któryś z ówczesnych hitów, to dzięki mechanizmom prawnym i obecności organizacji w rodzaju ZAIKS'a, ewentualne zyski zostałyby szybko przeniesione do prawowitych właścicieli.

    Wydawnictwo Sfera umieściło znaki informacje o prawach autorskich oraz nazwiska twórców. Główny produkt Sfery, to jest "Magia i Miecz" wraz z dodatkami, był licencjonowane przez Games Workshop. Jednak już gra „Wampir” została zaprezentowana jako produkt autorski, choć stanowiła jedynie spolszczona wersję zagranicznej gry.Jakie dodatki "Magii i miecza" ukazały się w Polsce?

    Polska edycja "Magii i miecza" została wzbogacona o dodatki "Podziemia", "Miasto", "W kosmicznej otchłani", "Jaskinia" oraz "Smoki". Parę lat później pokazała się seria czterech gier pod wspólnym tytułem "Magiczny miecz". Wprowadzono nowe postacie, przeorganizowano planszę, ale mechanizm pozostał niemal identyczny z legendarnym "MiM'em". Było to kolejne wydanie słynnej gry wraz z dodatkami w nowej szacie graficznej i pod innym tytułem. Sądząc po opiniach posłuchanych tu i ówdzie "Magiczny miecz" miał jednak gorszą oprawę graficzną niż oryginał i nie odniósł takiego sukcesu jak poprzedniczka.Czy "Magiczny miecz" jest dodatkiem do "Magii i miecza"?

    Patrz poprzednie pytanie.Co to za gra "Bitwa na polach Paleonoru"?

    Widziałem taką gierkę, jeden jedyny raz. Nie jest to "Wojna o Pierścień" choć dotyczy tych samych tolkienowskich realiów. O ile dobrze pamiętam, była to także hybryda strategii i przygody. Podobnie jak w "Wojnie o Pierścień" obok oddziałów wojsk występowały postaci bohaterów.
Przejdź do strony głównej GNIAZDA.

Przejdź do listy wszystkich opisanych gier.